Vladimír Fábry – diplomat v službách OSN, ktorý zomrel na pracovnej ceste

Mnohí Slováci boli v minulosti rešpektovanými osobnosťami aj na medzinárodnom poli. V nejednom prípade však zhoda nešťastných okolností zariadila, že sa ich život skončil skôr, ako stihli úplne naplniť svoj potenciál. Medzi také osobnosti slovenskej histórie bezpochyby patrí aj Vladimír Fábry, ktorý prišiel na svet 23. novembra 1920 v Liptovskom Mikuláši. Jeho otec bol právnik. Mladý Vladimír vyštudoval gymnázium, po ktorom sa rozhodol pokračovať v otcových šľapajach, a absolvoval štúdium práva a politických vied na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

1 Otec Pavol Fábry so synom Vladimírom/ fabryhistory.com

Po vojne pomáhal s organizáciou Československa. Od roku 1946 pôsobil v rámci československej diplomatickej misie pri OSN v New Yorku. Do USA ho mal zavolať uznávaný slovenský právnik a diplomat v službách OSN Ivan Krno (po emigrácii Ivan Kerno). Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa rozhodol zostať v USA, kde požiadal o americké občianstvo. Proti jeho otcovi Pavlovi, ktorý bol v danom čase riaditeľom slovenských pivovarov, viedli komunisti súdne konania, pričom ho obviňovali napríklad zo šmelinárstva.

2 Jeden z článkov, ktorý poukazoval na súdne pojednávanie s Pavlom Fábrym/ fabryhistory.com

Vladimír Fábry bol rok a pol právnym a politickým poradcom pre pohotovostné sily OSN na Blízkom východe. V roku 1948 ho vymenovali za právneho úradníka pre Indonéziu. Podieľal sa aj na vzniku Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Bol hrdý na svoj slovenský pôvod, keďže jeho otec pracoval u takých slovenských štátnikov, akými boli napríklad Pavol Mudroň či Ján Vanovič a iní, ktorí zohrávali dôležitú rolu v dejinách moderného slovenského národa. O tom, že bol Vladimír Fábry schopným diplomatom svedčí aj fakt, že za svoj krátky život (zomrel vo veku nedožitých 41 rokov) stihol v rámci OSN absolvovať viacero náročných diplomatických misií. Boli to najmä delikátne rokovania v rôznych problémových častiach sveta ako Indonézia, Izrael, Egypt či Kongo. Nie je vylúčené, že v rámci OSN mal kariérne namierené aj omnoho vyššie.

Fábry zomrel v noci zo 17. na 18. septembra 1961. Spolu s generálnym tajomníkom OSN zo Švédska – Dagom Hammarskjöldom sedel v lietadle, ktoré smerovalo zo súčasnej Zambie (vtedajšej Severnej Rodézie) do Konga. Lietadlo havarovalo a spolu s Fábrym v ňom zahynulo aj 14 členov tímu generálneho tajomníka OSN. Keďže mal Fábry americké občianstvo, do sveta sa dostala správa, že spolu s Hammarskjöldom zomrel aj americký diplomat Vladimír Fábry.

Okolnosti tragédie nie sú dodnes zmapované. Podľa juhoafrickej Komisie pre pravdu a zmierenie mala mať v leteckom nešťastí prsty aj britská tajná služba MI5 a americká CIA. Západné tajné služby účasť na nehode popreli. Isté obvinenia, aj v súvislosti s obvinením spomenutých tajných služieb, smerujú aj k sovietskej dezinformačnej kampani, keďže nehoda sa stala v časoch studenej vojny. Podľa dokumentov zverejnených sirom Brianom Urquhartom, ktorý v čase nešťastia zastával vysoký post v rámci úradu generálneho tajomníka OSN, bolo príčinou nešťastia ľudské zlyhanie pilota, ktorý pri nočnom pristávaní narazil do vrcholu jedného z kopcov.

3 Pamätník nešťastia v Zambii/ dromedar.zoznam.sk

_______________________________________________________________________________________________________________

Autor článku je Marek Gábrik, študent a aktivista. Na našu stránku prispieva svojimi článkami ako externý bloger.

Zdroje:

https://fabryhistory.com/

https://www.sme.sk/c/2195169/pri-leteckom-nestasti-zahynul-s-hammarskjoldom-aj-slovensky-diplomat-vladimir-fabry.html

https://dromedar.zoznam.sk/cl/1000907/2010311/Pred-100-rokmi-sa-narodil-diplomat-Vladimir-Fabry–Zahadna-smrt-po-boku-sefa-OSN?fbclid=IwAR3qJ_FmlB8EH9hQPoSmo6gryXbrMXMKBYsWsMLpLRJlZMfVNbkUk1n6pCE

Zdroje obrázkov:

Titulný obrázokfabryhistory.com

1 – fabryhistory.com

2 – fabryhistory.com

3 – dromedar.zoznam.sk

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853