Mladý pápež

Tento týždeň odštartovala na HBO a  TV staniciach Sky Atlantic a  Canal+ nová rada seriálu Nový pápež od oscarového Paula Sorrentina, v  hlavnej role s  Johnom Malkovichom a  Jude Lawom, ktorá dejovo nadväzuje na predošlú desať dielnu sériu Mladý pápež z  roku 2016. Spravme si rekapituláciu predošlej série,  ako nielen filmového počinu,  ale aj ako určitého posolstva. 

OBSAHUJE SPOILERY 

Novozvolený pápež prijíma meno Pius XIII. (Jude Law), historicky sa stáva najmladším a  zároveň prvým pápežom pochádzajúcim z  USA. Z  konkláve vzišiel ako pápež, ktorý ma byť akousi syntézou medzi konzervatívnymi a  liberálnymi názormi. No na prekvapenie kardinálov sa tak nedeje a  mladý pápež začína svoju „revolúciu“ v  Katolíckej cirkvi. 

Pápež Pius XIII. po dlhom odkladaní, nakoniec prednesie svoje úvodné požehnanie a  príhovor z  balkónu Baziliky sv. Petra k  netrpezlivým veriacim zhromaždených na Námestí sv. Petra, ktorí sa nemohli dočkať, kedy budú prvýkrát počuť a  vidieť svojho nového Svätého Otca. Na zhrozenie všetkých, pápež predniesol vyčítajúci prejav, v ktorom veriacim vytkol, že zabudli na Boha a  pochybujú o  Jeho existenciiPočas celého príhovoru bol pápež tieni, tak aby ho nebolo vidieť. 

Po celú dobu seriálu sa Pius XIII. odmieta ukazovať na verejnosti, či nechať sa fotografovať. Veriaci tak nevedia ako vôbec vyzerá tento kontroverzný pápež. No napriek tomu nosí tie najhonosnejšie ornáty a pri svojom požehnaní ku kardinálom prichádza na nosidlách a  s  tiarou na hlave. Treba dodať, že tiara – pápežská koruna, ako symbol pápežskej autority si naposledy nasadil na hlavu pápež Pavol VI. v  roku 1964 a v  pápežskom erbe sa poslednýkrát vyskytuje u  sv. Jána Pavla II. Takže v  tomto prípade sa jedná o  naozaj v  celku výstredný prejav. Pri svojom príhovore ku kardinálom Pius XIII. zdôrazňuje, že nemá záujem o  Cirkev, ktorá bude populárna, ale o  Cirkev, ktorá bude uzatvorená a tajuplná: Už viac nechce plné námestia a  veriacich na čiastočný úväzok, ale veriacich zapálených pre Boha, lebo láska sa nemeria počtom, ale intenzitou! Pius XIII. ohlasuje Cirkev, ktorá už viac nemieni robiť kompromisy.  

Pius XIII. prichádza do Sixtínskej kaplnky na záverečné požehnanie kardinálom.

Pius XIII. sa okrem iných nepopulárnych opatrení púšťa do očisťovania Cirkvi od homosexuálnych kňazov, vyžaduje častejšie slúženie sv. omše podľa Tridentského rítu, jednoznačne odsudzuje potraty, homosexuálne zväzky, či dokonca civilné sobáše. Odmieta sa zúčastňovať na pápežských zahraničných cestách. Pri stretnutí s  talianskym premiérom si arogantne diktuje svoje požiadavky v  mene Cirkvi, pričom ho premiér iba vysmeje. 

Taliansky premiér na audiencii u  pápeža Pia XIII.

Neustále je vyvíjaný nátlak na pápeža, aby neodkladal vyšetrovanie prípadu závažného podozrenia sexuálneho zneužívania (fiktívnym) newyorským arcibiskupom a  nechal ho poriadne vyšetriť. Nakoniec posiela na vyšetrenie prípadu absolútne neskúseného kňaza alkoholika, ktorého čerstvo vymenoval do kardinálskeho stavu. 

Výsledkom takýchto opatrení je zníženie darov do Cirkvi, na ktorých závisí fungovanie mnohých diecéz, prázdne Námestie sv. Petra, či dokonca mníšsky rád, ktorý vyžaduje rezignáciu pápeža pod hrozbou schizmy. 

V  seriáli sa často vyskytujú obskúrne, oplzlé a  provokujúce scény,  techno hudba, či zábery neustále fajčiaceho pápeža. Mohli by sme povedať, že tento seriál nie je nič iné, ako len ďalšia paródia na Katolícku cirkev a  spôsob ako ju ponížiť. No nie je to pravda. 

Seriál svojím obrazom častokrát nastavuje zrkadlo samotnej Cirkvi a  ukazuje jej temné stránky, ale ukazuje aj Cirkev plnú lásky, Cirkev ktorej záleží na jej veriacich. Samotný pápež Pius XIII. vysloví veľakrát nádherne myšlienky, ktoré obmäkčia nejedného diváka. Pristúpi dokonca aj na svoju prvú zahraničnú návštevu v Afrike, na konci ktorej prednesie na miestnom štadióne za prítomnosti tamojšieho diktátora láskyplný prejav o  láske a  mieri, ktorým prekvapí a  doslova ohromí prítomných novinárov. Pritom celý jeho prejav zaznieva z  reproduktorov a  samotný Pius XIII. kľačí na kolenách v  púšti, opäť verejnosťou nevidený. Divák na konci epizódy zistí, že cieľ jeho návštevy mal oveľa vyšší význam. 

Postupne ako sa dej seriálu blíži ku koncu, divák zistí, že mnohé nepopulárne opatrenia a  kroky Pia XIII. mali určitý význam, ktoré sa najprv nemuseli zdať ako správne, ale neskôr ako opodstatnené. Cirkev a  samotná osoba Pia XIII. sa stáva svojou tajuplnosťou čoraz viac lákavá pre obyčajných ľudí a  veriacich. Divák sa dokonca stane svedkom nejedného zázraku. 

Paolo Sorrentino vytvoril postavu Pia XIII. ako opak súčasného pápeža Františka, o  čom sa aj sám podobne vyjadril a je to viac než zreteľné. Zatiaľ čo pápež František je veľmi populárnym medzi davmi, obľúbencom médií, politikov (najmä tých ľavicovo-liberálnych) nosí strohú pápežskú reverendu, bez tradičnej červenej mozzety, štóly, zlatého kríža, či červených topánok, fiktívny pápež Pius XIII. sa na verejnosti neukazuje vôbec a  keď už áno, tak aby mu nebolo vidno tvár. Je neobľúbený pre média, pre ľavicovo-liberálnych politikov, nosí bielu pápežskú reverendu s krásnymi zlatými ornamentmi, tie najkrajšie ornáty, červené topánky, či dokonca tiaru. Skratka všetky symboly, ktoré neodmysliteľne patria k  pápežskej autorite. František presadzuje liberalizačný proces vo vnútri cirkvi. Pius XIII. naopak. Zastáva tvrdý a  nekompromisný dogmatický prístup voči katolíckej vierouke. 

Prv som odmietal si pozrieť tento seriál a  to aj kvôli zavadzajúcim trailerom a popisom od HBO, ale keď som si seriál cca pred štyrmi mesiacmi pozrel (a nedávno znovu), ostal som milo prekvapený a  môžem povedať, že moju vieru v Boha iba posilnil. Seriál je natočený tak, že tento „kontroverzný“ mladý pápež Pius XIII. dokáže zaujať naozaj širokú divácku základňu a  to ako aj veriacich, tak aj neveriacich. Hoci nie každý pochopí filozofiu seriálu  a  určitý odkaz v  ňom. 

Tento blog som napísal ako obyčajný laik katolík, ktorému však nesmierne záleží na Katolíckej cirkvi a predovšetkým na tom v  akom stave sa dnes nachádza a  akým výzvam musí v  dnešnej modernej dobe čeliť. Myslím si, že dnes nestojí otázka či niekedy príde pápež ako Pius XIII., ale kedy. 

 

_______________________________________________________________________________________________________________

Autor článku je Patrik Kubička, študent a začínajúci vydavateľ. Na našu stránku prispieva svojimi článkami ako externý bloger.