“Biela nádej” amerického boxu, Tommy Morrison a jeho tragický príbeh

*Pre citlivé dušičky, ktoré vo všetkom bielom vidia neonacizmus a koniec sveta: “biela nádej” – tento termín sa v súvislosti s boxom používa od začiatku 20. storočia, kedy sa šampiónom ťažkej váhy stal černoch Jack Johnson, ktorý sa dlhú dobu zdal byť neporaziteľný. Týmto prívlastkom boli označovaní tí bieli boxeri, u ktorých bol predpoklad, že Johnsona porazia. Neskôr boli takto nazývaní bieli boxeri, u ktorých sa v tomto športe očakával väčší úspech. Od 90. rokov, s prílevom východoeurópskych športovcov do profesionálnych boxerských organizácií, už tento prívlastok stratil na význame. Jeden z posledných boxerov, ktorý bol označovaný ako “biela nádej”, bol Tommy Morrison 

Morrison sa narodil v Gravette v Arkansase. Väčšinu svojho života však strávil v meste Jay v Oklahome. Od desiatich rokov ho otec viedol k serióznemu záujmu o šport. V telocvični sa ľahko dokázal odpútať od rodinných problémov, preto mal tréningy rád. Bojový duch a atletické nadanie sa u Tommyho prejavili už v útlom detstve. Vo veku 13 rokov mal dokonca použiť falošný preukaz totožnosti a prihlásiť sa do niekoľkých bitkárskych súťaží s podstatne staršími súpermi, kde podľa vlastných spomienok prehral len raz. V roku 1988, po ukončení strednej školy, získal vďaka svojim  nadpriemerným fyzickým zdatnostiam futbalové štipendium na Emporia State University, kde mal hrať za univerzitný tím. Tommy sa však rozhodol pre rodinnú tradíciu a vybral si box. V 19 rokoch Tommy vyhral regionálny boxerský titul v ťažkej váhe Golden Gloves a postúpil na národnú úroveň v OmaheMorrison sa neskôr prebojoval aj do národnej olympijskej kvalifikácie, kde ho však zastavil Ray Mercer, budúci olympijsky zlatý medailista, s ktorým sa neskôr stretol aj ako profesionál.  

Mladý Tommy Morrison /pinterest.com

Morrison začal svoju profesionálnu boxerskú kariéru 10. novembra 1988. Už v roku 1989 mal Morrison 19 výhier (15 KO) a žiadnu prehru. V tomto istom roku si ho všimol známy americký herec Sylvester Stallone a obsadil ho do filmu Rocky V ako zverenca Rockyho Balbou. Atraktívny zjav, likvidačný ľavý hák, s ktorým devastoval jedného protivníka za druhým, a rola v úspešnom filme po boku hollywoodského herca urobili z Tommyho skutočnú hviezdu, ktorej nemohlo nič stáť v ceste za ďalšími úspechmi. 

Stallone a Morrison /ep.com

V októbri 1991 dostal príležitosť oplatiť porážku z olympijskej kvalifikácie neporazenému bojovníkovi Rayovi Mercerovi, s ktorým boxoval o titul WBO. Morrison však v zápase, ktorý dostal názov “Skúška odvahy”, utrpel svoju prvú prehru v profesionálnej kariére, keď ho v 5. kole Mercer knockoutoval brutálnou kombináciou.   

Súboj s Mercerom /Getty Images

Tommyho, ktorý bol na vrchole svojich síl, prvý vážnejší neúspech neodradil. Medzi šestnásť povrazov sa vrátil takmer okamžite a aj s použitím svojho obávaného ľavého háku dokázal porážať súperov bez väčších ťažkostí. Jeho bilancia v polovici roku 1993 bola stále viac než vynikajúca – 36 výhier a 1 porážka. 

Obrovskou skúškou bol titulový zápas v roku 1993 s bývalým šampiónom a jedným z najlepších boxerov ťažkej váhy vôbec, Georgom Foremanom. “Big George” sa vo svojich 40 rokoch rozhodol pre epický comeback a ťažkotonážnymi údermi likvidoval všetko, čo mu stálo v ceste za znovuzískaním titulu, o ktorý ho pripravil Muhammad Ali ešte v roku 1974. Tommy pre zápas zvolil rozvážnu stratégiu, ktorú veľmi disciplinovane dodržiaval. Vyhýbal sa priamym výmenám so starším, ale väčším Foremanom. Ostrými a rýchlymi výpadmi a ústupmi dokázal súpera nakoniec vybodovať. Táto hodnotná výhra nad skutočne obávanou ťažkou váhou potvrdila Tommyho v pozícii top boxera a urobila z neho šampióna WBO.  

Prirodzená dobrosrdečnosť, ktorú potvrdzuje ich okolie, bola charakteristická pre oboch borcov. George Foreman nakoniec titul vybojoval v roku 1994 vo veku 45 rokov, čo ho doteraz robí najstarším šampiónom. /insidehook.com
Tvrdý súboj, v ktorom sa stretli Tommy Morrison a George Foreman /insidehook.com
Tommy Morrison, nový šampión ťažkej váhy /GETTY

Zdalo sa, že čerstvého šampióna čaká šťastná budúcnosť.  Ako je to však bežné, s veľkými úspechmi, slávou a bohatstvom prichádza pýcha a tá dokáže človeka zraziť tvrdšie než ten najlepší boxer. Aj preto je pýcha (superbia) v katolíckej teológii uvádzaná, ako prvý zo siedmich kapitálnych hriechov, ktorý plodí ďalšie zlo. Tommy sa v tomto životnom štádiu mohol zdať príliš mladý, príliš silný, príliš odvážny na to, aby ho niečo ohrozilo. No bol to práve nedostatok pokory, ktorý viedol k postupnému a veľmi nešťastnému koncu talentovaného športovca. Prestal rešpektovať iných, seba, svoje zdravie a zákonTommy viedol búrlivý život od mladého veku. Ako nadaný atlét si vždy užíval pozornosť a popularitu. V tejto životnej fáze však stratil nad sebou kontrolu. Čoraz viac holdoval alkoholu, drogám a ľahkým ženám. Čoraz viac času trávil na divokých žúroch, namiesto toho, aby poctivo trénoval. Sebazdokonaľovanie už nebola jeho priorita, čo sa odrazilo aj v jeho boxerskej kariére.   

Po jednej úspešnej titulovej obhajobe, doslova neznámy Michael Bentt zrušil Morrisona už v prvom kole, keď ho trikrát poslal k podlahe ringu. Tak bol Tommy šampiónom len 4 mesiace. Krátko na to, Tommy pod vplyvom alkoholu, v reštaurácii napadol študenta, bol zatknutý a neskôr prepustený na kauciu.   

Ešte stále silný a mladý Tommy sa vrátil do ringu, kde sa mu znovu začalo dariť, čo budilo dojem, že sa dostal na správnu cestu. Po napínavom a krvavom boji s Donovanom Ruddockom, sa Tommy postavil proti ďalšej legende, Lennoxovi Lewisovi. Britský boxer, olympijsky víťaz a trojnásobný šampión, však veľmi efektívne pracoval so svojou výškou a dosahom, vyhýbal sa Tommyho ľavým hákom a viackrát ho presnými údermi poslal k zemi, až kým rozhodca ukončil zápas v 6. kole v Lewisov prospech. 

Ani táto prehra, len tretia v Tommyho kariére, nebola taká zdrcujúca ako to, čo prišlo neskôr. V roku 1996, keď sa Tommy pripravoval na ďalšie zápasy, ktoré mali viesť k veľkolepému a očakávanému súboju s Mikom Tysonomrutinný test Nevadskej atletickej komisie ukázal, že Tommy je HIV pozitívny. Potvrdili to aj ďalšie testovania, ktoré Tommy podstúpil. Tlačová komisia, na ktorej Tommy ohlásil túto správu, šokovala celú Ameriku a boxerský svetS nebývalou dávkou sebareflexie, lesknúcimi očami a nepokojom v hlase priznal, že je to pre neuvážený, rýchly a bezohľadný životný štýl”. Už bolo neskoro. Na box, v ktorom všetkým mohol dokazovať svoj talent a schopnosti, musel zabudnúť. “V mojom živote som nikdy nebol taký hlúpy. Myslel som, že som nepriestrelný a nie som.“ […] “A všetkým mojim mladým fanúšikom by som chcel odkázať, aby ma už viac nevnímali ako vzor, ale aby ma videli ako jedinca, ktorý mal príležitosť byť vzorom, ale zahodil to.

Tieto slová, znejúce ako úprimná ľútosť a akási vnútorná premena, sa však neodrazili na Tommyho ďalšom živote. Napriek prvotným snahám o liečbu a akúsi osvetu pre verejnosť, sa bývalý šampión nedokázal s novou situáciou vysporiadať. Pod vplyvom alkoholu spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej boli zranení traja ľudia, za držanie drog a zbraní šiel na istý čas do väzenia, svoju diagnózu označil za spiknutie a lekárov za šarlatánov. Robil všetko preto, aby sa mohol vrátiť do ringu, popieral, že niekedy mal HIV a odmietol liečbu. Podstúpil niekoľko testov, ktoré síce ukázali, že nie je nakazený, no športové komisie a iní odborníci vzorky nepovažovali za autentické a žiadali prísnejšie testovanie, čo mal Tommy odmietnuť, pretože to vnímal ako diskrimináciu. Aby všetkým ukázal, že to myslí vážne úspešne odboxoval dva zápasy s neznámymi boxermi, ktoré ale boli podľa niektorých pozorovateľov dohodnuté.

Tommy odmietal liečbu a trval na tom, že je zdravý /metro.co.uk

Zhoršujúci zdravotný stav vytrvalo popieral, no nemohol ho zakryť. Škvrny na koži označoval za uštipnutie komárom. Pre chradnúcu telesnú schránku si dal voperovať hrudné implantáty, aby vyzeral väčší a silnejší. Silikón mu však spôsobil infekciu a musel byť odstránený. Vo zväčšujúcej finančnej tiesni si musel dokonca privyrábať distribúciou drog. Zdravie mu zlyhávalo čoraz rýchlejšie. V auguste 2013 skončil v nemocnici. Jeho matka sa vyjadrila, že je v pokročilom štádiu AIDS, nemôže sa hýbať, ani hovoriť. O týždeň neskôr, 1. septembra 2013, Tommy Morrison v nemocnici zomrel na zástavu srdca pre multiorganové zlyhanie spôsobené infekciou. Mal len 44 rokov. Zanechal po sebe svoju milujúcu ženu Trishu a dvoch synov. 

Zlý životný štýl nakoniec Tommyho porazil /wikipedia.com

Tommy Morrison bol bez pochýb fenomenálny boxer. Najmä jeho ľavý hák budil hrôzu a drvil súperov rad radom. Napriek tomu, že bol šampión ťažkej váhy a filmová hviezda, nedokázal ujsť zhubnému vplyvu extrémne negatívneho životného štýlu a vlastnej pýchy. Talent a nadpriemerné fyzické schopnosti, vďaka ktorým po sebe zanechal obdivuhodnú bilanciu 48 výhier (42 KO), 3 porážky a 1 remízu, boli pohltené nedostatkom pokory a stratou disciplíny. Aj Tommyho smutný koniec nám ukazuje, že alkohol, nespútaná plytká zábava a najmä drogy, ktorých negatívne účinky sa snažia niektorí bagatelizovať, človeka zničia. Ani sláva a oceľové svaly nás nedokážu ochrániť pred nevyhnutým dôsledkom straty zdravých morálnych zásad. 

Zdroje:  

https://www.scmp.com/sport/other-sport/article/1305818/tommy-morrison-drugs-denial-and-finally-death

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1996-02-16-sp-36635-story.html

https://www.fox8live.com/story/23321350/the-short-sad-life-of-tommy-morrison/

https://www.espn.com/boxing/story/_/id/9628475/tommy-morrison-wild-ride-ended-tragic-denial

https://boxrec.com/en/proboxer/1465