Načo je bežnému občanovi zbraň? + Rozhovor so slovenským výrobcom zbraní Jaroslavom Kuracinom.

Strelné zbrane slúžia ľuďom už niekoľko storočí. V rukách európskych dobyvateľov predstavovali  technologickú výhodu, ktorá im pomohla podmaniť väčšinu sveta. V mierových časoch sú používané na sebaobranu, na poľovačkách, či pri rôznych športových disciplínach a dokonca ich nájdeme aj na olympijských hrách.

Je pravda, že zbrane vedia život vziať, no rovnako ho vedia aj zachrániť. U Slovákov je bežná predstava o tom, že vedľa policajtov, vojakov, či poľovníkov majú zbrane len kriminálnici.  Štúdia pozorovateľov z USA, kde táto otázka rezonuje asi najviac a kde majú zbrane úplne inú tradíciu, ukazuje, že obranné použitie zbrane je v tejto krajine oveľa bežnejšie ako útočné. Aj na základe podobných štúdií sa potvrdzuje, že držba zbrane zachráni omnoho viac životov ako ich vezme.

Slobodného človeka v dávnej minulosti definovala najmä držba zbrane. Nebolo to len o abstraktnom sociálno-právnom postavení, ale aj o priamej možnosti si svoju slobodu a práva vydobyť mečom. Dnes je právny štát praxou (áno, môžeme v prípade Slovenska polemizovať do akej miery) a základné práva chránia rôzne inštitúcie.  Bezpečnostné zložky sú tu na to, aby pomáhali uplatňovať zákon a chránili zdravie a majetok občanov. Je však maximálne nezodpovedné spoliehať sa len na bezpečnostné zložky. Je každého občianska povinnosť pomáhať zákonu, poriadku a iným občanom. V prípade požiaru siahame po hasiacom prístroji, v prípade úrazu po lekárničke… prečo by sme v prípade ohrozenia bezpečnosti našej alebo našich blízkych nepoužili strelnú zbraň? Navyše, ako sa v minulosti ukázalo už mnohokrát, aj bezpečnostné zložky vedia byť zneužité vládnou mocou proti dobru občanov. Ochrana našej vlastnej osoby, slobody, majetku a našich blízkych je hlavne naša vlastná zodpovednosť.  Keď sa tejto zodpovednosti vzdáme, tak nielenže znižujeme vlastnú obranyschopnosť, ale robíme zo seba nesvojprávne osoby odkázané na iných.

Ľudí, ktorí nie sú schopní žiť podľa noriem zákona a morálky, je aj na Slovensku dosť. Títo ľudia sú väčšinou bez zábran a častokrát nemajú problém siahnuť aj na naše zdravie. Najefektívnejšou prevenciou proti tomu, aby sme sa stali obeťou takýchto grázlov, sú práve strelné zbrane, ktoré nám pri obrane dávajú úžasné výhody. 

Prečítajte si aj rozhovor so skutočným odborníkom v oblasti zbraní a držiteľom množstva ocenení Jaroslavom Kuracinom, ktorý je  v brandži už cez 15 rokov a produkty jeho firmy poznajú po celom svete:

Dobrý deň, 

radi by sme Vám položili nasledujúce otázky o zbraniach vo všeobecnosti, ale aj o Vašich názoroch. 

1. Ako dlho sa venujete zbraniam? Čo Vás k tomu viedlo? 

Zbraniam sa venujem od útleho detstva, viedol ma k tomu starý otec, pod dohľadom ktorého som sa mohol zbraniam venovať už takto skoro. Od počiatkov ma však viac ako streľba zaujímalo, čo sa v tej-ktorej zbrani skrýva, ako funguje. 

2. Vyvážate zbrane aj do zahraničia? Aké krajiny (a ich zložky) používajú Vaše výrobky? 

Spoločnosť GRAND POWER s.r.o. aktuálne exportuje do viac ako 60 krajín sveta, určite ich tu nebudeme menovať všetky, za najväčšie trhy však možno považovať napríklad USA a Kanadu. Len nedávno sme sa stali finalistami vo výbere US SOCOM – veliteľstva špeciálnych operácií armády USA s našim samopalom STRIBOG AP9 A3S, čo možno prirovnať k nominácii na Oskara v zbraňovom svete. Konečný výber spomedzi finalistov očakávame v najbližších týždňoch, ale už to, že sme skončili vo finálnom výbere vypovedá veľa o našich produktoch.  

3. Myslíte si, že obmedzovanie držania zbraní zlepší bezpečnostnú situáciu? 

Pokiaľ by šlo o efektívne obmedzenie nelegálne držaných strelných zbraní, som určite za. Avšak sprísňovanie už tak dosť striktnej legislatívy pre legálnych držiteľov zbraní- slušných občanov, ktorí splnili náročné podmienky získania zbrojného preukazu, zbrane ktorých sú riadne evidované a polícia má v každom momente prehľad o ich pohybe, považujem za nezmyselné a tieto opatrenia nemôžu nijakým spôsobom prispieť k zlepšeniu bezpečnostnej situácie. Zhodujú sa na tom odborníci z celého sveta a všetci svorne krútia hlavou nad nelogickosťou tohto opatrenia. Zločinci a teroristi si zo zákonov ťažkú hlavu nerobia, slušní ľudia stratia možnosť brániť sa legálne držanou zbraňou. Tzv. gun-free zóny naopak zaručujú bezpečnosť zločincom či teroristom, ktorí sa tak nemusia báť ozbrojených občanov 

4. Čo si myslíte o snahách (napr. z EU) o obmedzení držania zbraní?   

Ako som spomenul vyššie, považujem obmedzovanie držby legálnych zbraní za nezmyselné, priam kontraproduktívne. Namiesto boja proti nelegálnym zbraniam, ich dílerom a držiteľom sa EÚ obrátila proti slušným občanom. Teroristické útoky sa legálnymi zbraňami nepáchajú. EÚ tak strieľa naslepo, aby zakryla, že nedokáže zabrániť organizovanému zločinu a terorizmu vo svojich uliciach. Je to ako keby ste skonštatovali, že sa Vám v lese premnožili diviaky, tak vezmete pušku a idete na zajace…  

5. Čo si myslíte o „zbraňovej“ legislatíve na Slovensku? 

Súčasná legislatíva je podľa mňa viac ako postačujúca, dalo by sa povedať, že je i pomerne prísna. Uchádzač o zbrojný preukaz musí prejsť tortúrou v podobe lekárskych a psychologických vyšetrení, policajných previerok v mieste bydliska, ďalej skúškou odbornej spôsobilosti kde musí preukázať znalosť zákonov, bezpečnosti i prvej pomoci, musí preukázať svoju bezúhonnosť, preveruje sa spoľahlivosť. Každý nákup zbrane príslušnej kategórie odobruje polícia, zbraň musí byť zaevidovaná a zabezpečená pred odcudzením a zneužitím. Strata zbrane sa prísne trestá. Ďalšie sprísňovanie, ktoré sa aktuálne pripravuje, je zbytočné a nijako neprispeje k odstránení nelegálnych zbraní z európskych ulíc. 

6. Ktorá krajina má podľa Vás najideálnejšiu „zbraňovú“ legislatívu? 

V mnohom by sme sa mohli inšpirovať napríklad od Švajčiarska, kde vláda vložila svoju dôveru do občanov pre prípad obrany vlasti a dlhodobo sa ukazuje, že občania túto dôveru nezneužívajú. Každý absolvent povinnej vojenskej služby tam odchádza domov so svojou služobnou zbraňou a zásobou streliva, v každej domácnosti teda nájdete i niekoľko zbraní, často plne automatických, kriminalita páchaná so zbraňami je pritom v tejto krajine pojem prakticky neznámy a ak sa vyskytne, ide zväčša o cudzincov, ktorí si nelegálnu zbraň „priniesli“ z inej krajiny.  

7. Patrí zbraň do domácnosti? Ak áno, prečo? 

Zbraň patrí do tej domácnosti, kde sú jej obyvatelia pripravení so zbraňou v ruke brániť seba a svojich blízkych. Do toho spadá nie len schopnosť zbraň bezpečne a efektívne použiť, ale ju i riadne zabezpečiť, aby sa k nej nedostali napr. malé deti a podobne. Ak je držiteľ zodpovedný a spĺňa zákonné požiadavky, nie je dôvod, prečo mu držbu zbrane v domácnosti odopierať.  

8. Podľa čoho by sme si mali vybrať zbraň? 

Výber zbrane je zväčša veľmi osobná záležitosť, okrem účelu predpokladaného použitia zbrane tu vstupuje množstvo faktorov, vrátane osobných preferencií a podobne. Dôležité je, aby bola zbraň spoľahlivá, bezpečná a aby sa na ňu vedel majiteľ spoľahnúť. Najlepšie je pred kúpou zájsť na strelnicu a zbraň si osobne vyskúšať, naša spoločnosť napríklad spolupracuje so strelnicami po celom Slovensku, zákazníci tak majú možnosť si naše výrobky vyskúšať, porovnať ich s konkurenciou a podobne. Len tak dokáže zákazník naozaj doceniť kvality našich zbraní.  

9. Ako sa správne o zbraň starať? 

Zbraň je stroj, ako každý iný, preto si vyžaduje istú mieru starostlivosti, ktorá začína správnym skladovaním, pokračuje bežným ošetrovaním na to určenými prípravkami a pravidelným čistením, najmä po streľbe, či pri dennom nosení, až po pravidelnú výmenu niektorých častí. U každej zbrane je to iné, závisí to od typu zbrane, typu streliva, využitia zbrane a podobne. Iná je starostlivosť o zbraň, ktorá celý rok leží na poličke v klimatizovanom trezore a iná o pištoľ, ktorá je 365 dní na opasku vystavená napr. potu a pravidelne sa z nej strieľa.  

10. Vedeli by ste čitateľom dať ešte ďalšie tipy a triky v súvislosti s držbou zbrani? 

Tipov a trikov by bolo i na celý článok, za všetky ale spomeniem len jeden – motorový olej. Často dokáže urobiť pre zbraň viac ako špeciálne a najmä drahé prípravky.  

Ďakujeme za odpovede a prajeme Vám veľa šťastia a úspechov v osobnom a pracovnom živote.