Prečo by mal byť každý muž silný? – Stručný pohľad na potrebu budovania fyzickej sily.

Fyzická sila je vedľa sily charakteru a sily inteligencie mimoriadne dôležitým faktorom v živote každého jednotlivca, predovšetkým muža. Primárny aspekt mužnosti je úloha ochrancu (rodiny, domova, pospolitosti atď.) a fyzická sila tvorí jej jadro, ktoré rozhoduje o tom, či muž dokáže “prijať úder a udrieť späť”.   

Pred modernou dobou musel byť každý muž fyzicky silný, aby prežil. Či už bojovali proti prírodným živlom alebo iným mužom, naši predkovia sa museli spoliehať len na svoju šikovnosť a fyzickú silu. Muži, ktorí sa snažili vyniknúť v bojoch alebo lovoch, sa odvážili robiť aj veľkolepé veci a mali fyzickú silu na to, aby prekonali akúkoľvek prekážku. Tí, ktorí neuspeli alebo sa báli podstúpiť toto riziko, boli veľmi rýchlo podmanení silnejšími.    

Hoci dnes žijeme v čase relatívneho pokoja a mieru, nemení to  skutočnosť, že ľudia (aj tí najprogresívnejší) hľadia na mužov, ktorí sa zdajú byť fyzicky silnejší, s prirodzeným rešpektom a vidia ich ako atraktívnejších a mužnejších– než mužov, ktorí sa zdajú byť slabší.  

Budovanie sily zlepšuje naše fyzické a duševné zdravie  

Posilňovanie zabraňuje obezite, obmedzuje vznik srdcovocievnych ochorení, hypertenzie (vysoký krvný tlak),  aterosklerózy, pomáha zlepšovať metabolizmus atď. Cvičenie a zvyšovanie testosterónu (športovaním) udržujú naše telá zdravé a pomáhajú k duševnej pohode. 

Fyzická sila je praktická. 

Dokonca aj v našej bezpečnej a pohodlnej spoločnosti je sila stále veľmi užitočná. Napríklad v  prípade núdze by sme mali byť dostatočne silní na to, aby sme niekoho odniesli z horiaceho domu do bezpečia, či odstránili ťažký predmet zo zavalenej osoby, vďaka čomu môžeme zachrániť ľudský život. Keď pracujeme okolo svojho domu alebo pozemku, je dobré mať silu, aby nás nepremohlo ťažšie vrece alebo pár minút práce s ručnými nástrojmi. V prípade ohrozenia nám fyzická sila pomáha pri odrazení hrozby, či už v podobe pouličného grázla alebo divej zvery. Ak sa budeme spoliehať len na bezpečnostné zložky a zanedbáme osobnú obranu, ľahko sa my alebo niekto z našich blízkych stane obeťou zločinu.  

Áno, väčšinu času sa môžeme oprieť aj o naše moderné technológie, ktoré vykonajú množstvo práce za nás. Nikdy však nevieme, kedy sa dostaneme do situácie, v ktorej sa budeme musieť sami “zašpiniť” a spoliehať sa len vlastnú fyzickú silu. Takto sa vraciame k  najzákladnejšiemu zápasu, ktorý formoval prapočiatky našej spoločnosti – svaly verzus príroda a svaly verzus svaly. 

Budovanie fyzickej sily učí životné lekcie. 

Bolesť a odhodlanie, ktoré sú prítomné pri každom tréningu, nás okrem iného učia o disciplíne, odolnosti a pokore. Robiť na maximum to, na čo je naše telo určené, prečo sa vyvinulo, tak ako sa vyvinulo, je jednoducho neuveriteľný pocit. Prežiť život bez tohto pocitu je obrovská škoda.  

Každý človek môže byť silnejší, ako je teraz. Bez ohľadu na to, aké sú naše osobné záujmy, bez ohľadu na to, aké je naše postavenie… ak sa chceme cítiť čo najsilnejšie, potrebujeme sa zoznámiť so železom a telocvičňou. Sila je definujúcim atribútom mužnosti. Je to doslova sila, ktorá umožnila generáciám ľudí chrániť a zabezpečiť ich rodiny. Je to sila, ktorá postavila naše mrakodrapy, cesty a mosty atď. Zatiaľ čo naše súčasné prostredie si nutne nevyžaduje, aby sme boli silní, rozvíjanie našej fyzickej sily je stále cenným úsilím. 

Snažme sa, aby sme sa stali silnejšími, ako sme boli včera a  uvidíme pozitívnu zmenu nielen v našom tele, ale aj v našej mysli. 

Upútavka k novému filmu práve o fyzickej premene veľmi šikovného chalana, ktorý ukazuje, že sa to dá.

 

 

Doplnené do článku od AoM