Východoeurópski top boxeri

*Pojem “východoeurópski” v článku presahuje svoj bežný významový rámec. V profesionálnom boxe sa však bežne používa na súhrne označenie zápasníkov z krajín bývalého východného bloku. 

Pästný súboj patrí medzi najstaršie formy merania síl. Pravidlá a podoba súčasného boxu sa formovali predovšetkým v Anglicku a z časti aj v USA. Ešte v počiatkoch moderného boxu si tento šport obľúbili aj známe osobnosti ako anglický spisovateľ Arthur Conan Doyel alebo americký prezident Theodore Roosevelt. Box si našiel svojich fanúšikov vo všetkých častiach sveta a medzi 16 povrazmi dosiahli fenomenálne úspechy aj športovci zo slovanských krajín. 

Obdobie 70. rokov minulého storočia sa často označuje ako zlatá éra profesionálneho boxu. Treba hneď dodať, že sa to vzťahuje najmä na kategóriu ťažkej váhy. V tejto dobe žiarili mená ako Muhammad AliJoe Frazier, George ForemanKen NortonOscar BonavenaRon Lyle, atď. a v ringoch sa odohrali mnohé pamätné drámy.  

Svet bol v tých časoch rozdelený studenou vojnou a boxeri zo znepriatelených ideologických táborov sa mohli stretnúť len na šampionátoch amatérskeho boxu a na olympijských hrách, kde to bolo  veľmi vyrovnané. Spadnutá železná opona vypustila vlnu východoeurópskych bojovníkov, ktorí dokázali zužitkovať svoje skúsenosti z amatérskeho boxu a domácej školy a rýchlo postupovali v rebríčkoch západných profesionálnych súťaží.  

Dobrú zápasovú bilanciu si v Amerike dokázal vybudovať poľský boxer Andrzej Golota, bronzový medailista z olympijských hier v Soule z roku 1988.  Do dejín boxu sa zapísali jeho dva strety s niekoľkonásobným šampiónom a premožiteľom Evandera Holyfielda, ktorým bol Riddick Bowe.  Pred prvým zápasom bol Poliak väčšinou pozorovateľov odpisovaný, avšak nad súperom si aj vďaka agresívnemu štýlu, dobrému pohybu a skvele načasovaným úderom vytvoril bodovú prevahu, ktorú si udržal až do nezvyčajného konca zápasu. Zúrivý Golota niekoľkokrát trafil Bowa pod pás a neprestal ani po upozorneniach od rozhodcu, kvôli čomu bol diskvalifikovaný. Znie to neuveriteľne, ale to isté ako cez kopirák sa odohralo aj v druhom zápase. Andrzej Golota takto dvakrát zbytočne zahodil veľmi nádejnú šancu dostať svoje meno a národ na absolútny vrchol jedného z najstarších športov. 

 

Opačný príbeh s oveľa šťastnejším koncom napísala známa ukrajinská dvojica bratov Kličkovcov. V 90. rokoch dokázali vyhrávať amatérske šampionáty a mladší Vladimír dokonca vyboxoval zlato na OH v Atlante v roku 1996. Obaja bratia dokázali zhruba pred 20 rokmi postupne ovládnuť ťažkú váhu, v ktorej dokázali s minimom prehier kraľovať až do nedávnej minulosti. 

Bratia Kličkovci/wikipedia.org

Mimoriadne úspechy vybojovali aj ďalší boxeri, ako napríklad Ruslan Čagajev, Nikolaj Valujev, ktorý budil rešpekt už len svojou obrovskou postavovou (s 213 cm a 147 kg sa stal najťažších šampiónom v histórii), Gennadij Golovkin, známy pre svoju veľmi odolnú bradu, Sergej KovalevKrzysztof GłowackiVasyl Lomačenko či Mairis Briedis 

N.V. vs David Haye/independent.co.uk

Slovania majú v súčasnej ťažkej váhe dôstojné zastúpenie. 

A.P. /Frank Augstein

Alexander Povetkin, 40 rokov  

Ruského veterána čaká 22. augusta súboj s Dillianom WhytomPovetkin dosiahol významné úspechy v amatérskom boxe – dokázal vyhrať niekoľko šampionátov a zlato na OH 2004 v Aténach. Napriek pokročilému veku patrí medzi dynamických a agresívnych boxerov s atraktívnym štýlom, ktorý ešte stále dokáže potrápiť mladších súperov. Vybojoval 35 výhier (24 KO), dvakrát prehral – porazil ho Vladimír Kličko a súčasný šampión Anthony Joshua (WBA, IBF, WBO, IBO), a jeho posledný zápas s Michaelom Hunterom skončil remízou.  

K. P. vs Hughie Furry /Bad Left Hook

Kubrat Pulev, 39 rokov 

Ďalší boxer slovanského pôvodu na špici ťažkej váhy je Kubrat Pulev. Tento bulharský boxer má pozitívnu bilanciu 28 víťazstiev a len jednu prehru, ktorú mu uštedril Vladimír Kličko v roku 2014. Momentálne musí Pulev intenzívne trénovať na zápas so súčasným šampiónom Anthonym Joshuom. Ich vzájomný súboj bol už niekoľkokrát preložený kvôli COVID-19. 

O.U./sky.com

Olexander Usyk, 33 rokov 

Talent sa nedá uprieť ani tomuto čerstvému nováčikovi v ťažkej váhe. Po úspechoch v krížovej váhe, v ktorej sa stal šampiónom, sa Ukrajinec Olexander Usyk presunul do kráľovskej divízie. Svojho prvého súpera v novom prostredí, Chazza Witherspoona, dokázal Usyk knockoutovať v 7. kole. Medzi Usykove prednosti patria rýchly pohyb a kvalitná technika. Skeptici si však kladú otázky, či budú jeho údery v ťažkej váhe dostatočne silné a či ich sám bude schopný vydržať. Zdá sa, že sa všetky dohady rozplynú až po jeho plánovanom stretnutí s veteránom Dereckom Chisorom Neporazený Ukrajinec má na konte 17 výhier. 

F.H./proboxing.cz

Filip Hrgovič, 28 rokov 

Medzi perspektívnych boxerov sa radí aj Filip Hrgovič z Chorvátska. Na OH v Riu de Janeiro dokázal vybojovať bronzovú medailu a jeho súčasnú bilanciu tvorí 10 víťazstiev. 

Je to predovšetkým výkon, disciplína, drina a zmysel pre fair play, ktoré u mňa vytvárajú sympatie ku konkrétnym športovcom. Prirodzene však všetci fandíme aj tým, s ktorými nás spájajú rôzne aspekty. V prípade mien v tomto článku to sú jazyk, kultúra, vzhľad, ale aj prostredie, ktoré je u Slovanov častokrát veľmi podobné. Dúfame, že aj táto stručná prezentácia kvalitného zastúpenia boxerov slovanského pôvodu dokáže našich čitateľov prilákať k tomuto veľmi zaujímavému športu.  🙂

Zdroje:

www.bleacherreport.com

www.boxrec.com

www.proboxing.cz

www.wikipedia.org

 

Poukázaním ľubovoľnej sumy na náš účet pomôžete zlepšovať našu prácu a zvyšovať náš dosah.
Ďakujeme.

IBAN: SK62 0200 0000 0041 9025 5853